Nejčastější otázky k Národním srovnávacím zkouškám na VŠ Scio
Krok za krokem a bez nervů 🙂
Jdeme na to
Vyberte si místo, termín a přihlaste se
Jdeme na to
Na jaké školy vás NSZ dostanou
Jdeme na to
Jaké testy vás čekají a jak se na ně připravit
Jdeme na to
Vycházíme vstříc všem uchazečům se specifickými nároky
Jdeme na to
Jak probíhá online zkouška a na co si dát pozor
Jdeme na to
Těsně před zkouškou už to bohužel nejde, máme pro vás už přichystané místo, probíhají ověřovací kontroly online testu apod. Ke zkoušce budete muset přijít v dalším termínu.
Od nás dostanete percentil 0-100, který říká, kolik ostatních uchazečů jste svým výsledkem předstihli. Žádný výsledek tak není automaticky "dobrý" nebo "špatný". Hranici pro přijetí si stanovují samotné fakulty VŠ a často se líší podle vybraného oboru.
Můžete mít pití a váš náhradní fix na psaní (případně zvýrazňovač). Ale dostanete od nás vhodný fix na vyplňování odpovědí přímo u zkoušky. Mobil musíte mít schovaný a nesmí zazvonit (ani vibrace).
Ano, je to možné. Můžete se přihlásit na jakýkoliv termín zkoušek ještě před podáním přihlášky na VŠ. Už byste ale měli vědět, na jaké školy se hlásíte a jaké zkoušky vyžadují. Vždy se vám počítá jen ten nejlepší výsledek.
Odejít můžete v akutním případě a za doprovodu koordinátora. Čas strávený mimo učebnu se vám k času na vypracování testu nepřičítá. Proto doporučujeme dojít si na WC před začátkem zkoušky.
Tuto informaci se dočtete zpravidla na webové stránce příslušné fakulty v sekci o přijímacím řízení. Projít si také můžete přehled fakult, které uznávají NSZ, na webu Scio.
Přesnou adresu místa konání zkoušky najdete v elektronické pozvánce ke zkoušce, kterou vám zašleme do vašeho osobního webového profilu (upozorníme vás e-mailem) asi týden před zkouškou. V den zkoušky si ověřte, že jdete na správnou adresu podle pozvánky. Přijeďte včas a nezapomeňte si s sebou průkaz totožnosti.
NSZ můžete skládat z libovolného počtu předmětů, podle toho, které zkoušky vyžaduje k přijetí právě vámi zvolená fakulta. Scio realizuje zkoušky z celkem 10 předmětů v češtině a dále také slovenskou a anglickou variantu testu OSP (VŠP a GAP). Kompletní přehled, popis a ukázky všech testů NSZ najdete tady: www.scio.cz/nsz/testy.
Ne. V učebně má každý účastník předem stanovené místo, které najdete na dveřích místnosti a na tabuli uvnitř, případně podle označení místa v učebně vaším kódem napsaným na kartičce (kód z pozvánky). Po příchodu do učebny budete vyzvání k předložení průkazu totožnosti a kódu z vaší osobní pozvánky.
Zkoušky uznává více než 90 fakult v Česku i na Slovensku. Jejich kompletní přehled najdete tady.
Ano, můžete jít na libovolný počet termínů. Z každé vykonané zkoušky se vám počítá jen ten nejlepší výsledek, který je pak předán fakultě. Dejte si jen pozor na to, že některé vysoké školy neuznávají poslední termíny zkoušek. Čím dříve přijdete, tím lépe – vyhnete se tak i zbytečnému stresu, a v případě nedostačujícího výsledku budete ještě mít čas si ho opravit.
Percentil vyjadřuje vzájemné porovnání účastníků zkoušek a fakulty přijímají podle různé výše percentilu. Některým může stačit percentil třeba 20, na jiné budete potřebovat i víc než 90. Často záleží na počtu přihlášených. Na webech fakult zpravidla najdete zprávy z přijímacího řízení z minulých let, ve kterých je uvedena hranice percentilu, se kterou přijímaly v minulých letech. Scio nerozhoduje o výši percentilu potřebného pro přijetí na konkrétní fakultu.
Průkaz mít musíte a mus být platný. Potřebujeme doklad s fotkou, jménem a datem narození, aby bylo možné prokázat, že jste to opravdu vy. Naopak není třeba sebou nosit pozvánku ani kód účastníka.
Nejsou. Při přepočtu na percentil (porovnéní s ostatními účastníky) zajišťujeme, že výsledek všech termínů odpovídá stejné úrovni schopností nebo znalostí uchazečů.
Na základě vašich dobrých a špatných odpovědí v testu se určí vaše skóre (za správnou odpověď se přičítá 1 bod, za chybnou se odečítá část bodu). Skóre se pak převede na percentil, což je číslo udávající „kolik procent účastníků jste svým výsledkem v daném testu předstihl/a“. Percentil 90 tedy znamená, že jste byli úspěšnější (nebo stejně úspěšní) než 90 % všech účastníků.
Předběžný výsledek garantujeme do 2–3 dnů od zkoušky, finální výsledek pak do 2–3 týdnů od konání zkoušky.
Přihlásit se můžete k vybranému termínu online na webu Scio: www.scio.cz/nsz/terminy. Registrujete se sami, nezávisle na přihlášce na vysokou školu.
Přihlásit na některý z termínů NSZ se můžete kdykoliv, nejpozději 16 dní před termínem zkoušky. Přihlášení na zkoušky neodkládejte. Nezapomeňte na to, že některé fakulty neuznávají poslední termíny zkoušek. Přehled fakult uznávajících NSZ a termíny zkoušek, které uznávají, si můžete projít v přehledu fakult VŠ.
Ne. Jsou fakulty, které uznávají jen některé termíny. Nejčastěji už nepřihlížejí k posledním termínům zkoušek. Podívejte se na přehled fakult a podrobnosti, které termíny NSZ a které testy uznávají, na našem webu.
Toto je u každé fakulty jiné a je nutné si to ověřit na webových stránkách vybrané fakulty. Obecně se fakulty a jejich přístup k NSZ v rámci výběrového řízení s uchazeči dělí na 2 skupiny:
Většině škol předáváme nejlepší dosažený výsledek automaticky, pokud se na ně přihlásíte, a nám dáte v přihlášce souhlas s předáním. Některé školy ale vyžadují výsledek doložit certifikátem. Způsob předání najdete u každé fakulty VŠ na našem webu.
Většině fakult předáváme výsledky automaticky my, pro některé budete potřebovat tištěný certifikát. Ten si můžete objednat v přihlášce i dodatečně po zkoušce. U každé z fakult v jejich přehledu u nás na webu je způsob předání uvedený.
Místo konání zkoušky, stejně jako termín konání zkoušky, si zvolíte v průběhu samotné přihlášky, jejíž součástí je i možnost požádat o specifické podmínky. Můžete se přihlásit ke všem oficiálním termínům zkoušek. Registrační poplatek za prezenční zkoušku se automaticky sníží na nižší cenu odpovídající online formě. Online zkoušky se může zúčastnit kdokoli, je však na odpovědnosti uchazeče zvážit, zda je pro něj tato forma zkoušky vhodná. Online prostředí nemusí být ideální pro každého, zejména s ohledem na individuální potřeby či specifické úpravy podmínek. Pokud si nejste jisti, zda online zkouška dokáže dostatečně zohlednit vaše potřeby, doporučujeme se na nás předem obrátit na e-mail scio@scio.cz.
Prezenční zkouška probíhá na více než 30 místech po celé ČR a SR. Mapku s přehledem míst najdete tady: https://www.scio.cz/nsz/terminy/.
To záleží na vybraní škole. My vám dáme výsledek 0 - 100 a neříkám, co je "dobrý" a "špatný" výsledek. Na některých fakultách a oborech vám může stačit třeba 20, na těch, kde je největší převis poptávky mohou chtít třeba i 90.
Vystavujeme je zpravidla až potom, co se uzavře přihlašování na fakultu. O jejich zveřejnění pošleme přihlášeným e-mail.
Vyberete si v přihlášce. Online zkoušku děláte doma a nemusíte nikam jezdit. Ale platí při ní přísná pravidla, která si musíte sami hlídat a za jejich porušení vám může být výsledek zablokován.
Klidně, ano. Většinu nejčastějších kombinací testů můžete psát v jeden den (třeba OSP a ZSV). Ale jsou předměty, které probíhají paralelně. V přihlášce vám umožníme vybrat jen kombinace předmětů, které jsou možné.
V osobním profilu můžete poslat žádost o storno. Pokud už je ale méně než 13 dnů do zkoušky, stornovat zkoušku nejde, už jsme ji začali připravovat. V takovém případě prostě nepřijdete, nebudete mít výsledek, ale od nás dostanete zadání i řešení testu.
Změna můžete udělat v osobním profilu. Ale jde to jen do 13 dnů před zkouškou. U prezenční zkoušky pak ještě můžete přijít na jiné místo – jde to jen, pokud to kapacita tam dovolí, a budete muset na místě zaplatit 500 Kč.
V osobním profilu najdete přehled svých přihlášených zkoušek. Jinak zatím nic. Až po uzávěrce přihlášek daného termínu – cca týden před zkouškou - začneme rozdělovat účastníky na místa a zveřejníme v profilu pozvánku s podrobnými instrukcemi kam a kdy přijít, co si přinést apod. Pošleme vám o tom mail.