SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

V listopadu opět zahajují Národní srovnávací zkoušky

(Praha, 1. 11. 2023) Zkouškou nanečisto začínají 9. listopadu letošní Národní srovnávací zkoušky, které jsou na více než 80 fakultách českých a slovenských vysokých škol součástí přijímacího řízení. V loňském školním roce zkoušky vykonalo přes 27 tisíc uchazečů. Letos mohou vybírat ze sedmi řádných termínů.

Celkem 15 833 uchazečů v České republice a 5 241  na Slovensku se v loňském školním roce účastnílo prezenčních Národních srovnávacích zkoušek (NSZ), spolu s online zkouškami to pak bylo 27 678 uchazečů. Je to zhruba o dva tisíce více, než v předchozím školním roce 2021/2022. V každém z šesti loňských řádných termínů si zájemci o přijetí na VŠ mohli zvolit mezi zkouškou prezenční nebo online. Online zkoušku z domova vykonala necelá třetina všech účastníků, dohromady 8 590 lidí. Celkově proběhlo 77 375 dílčích zkoušek, z toho 59 565 prezenčních a 17 810 online.

Nejrozšířenější jsou Obecné studijní předpoklady, nejžádanější je čtvrtý termín

Nejčastěji absolvovali uchazeči v loňském roce test Obecných studijních předpokladů (OSP). Z celkového počtu účastníků všech termínů zkoušek jich bylo 17 928, tedy bezmála 65 % . „Test OSP je v současnosti nejrozšířenějším testem a využívá ho k výběru svých uchazečů většina fakult, které NSZ uznávají jako náhradu přijímaček nebo jako součást svého širšího přijímacího řízení,” vysvětluje vedoucí projektu Národní srovnávací zkoušky Eliška Hloupá Sovová. Skoro třetina loňských absolventů NSZ skládala test ze Základů společenských věd (ZSV), pětina pak slovenskou variantu testu OSP, Všeobecné študijné predpoklady (VŠP). Nejméně účastníků dělalo zkoušky z okrajových předmětů, jimiž jsou v případě NSZ němčina, španělština a EPP (test z předmětu Evropské právo a politiky EU, který pro přijetí vyžaduje pouze Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci). 

Nejvyšší účasti (12 031 lidí) u NSZ dosáhl čtvrtý řádný termín NSZ, který se konal 2. dubna 2023. Naopak nejméně účastníků měl první, prosincový termín zkoušek, přišly k němu přes čtyři tisíce lidí. Z hlediska šancí na přijetí však výběr termínu, ani složení účastníků (např. vysoká účast nadprůměrně chytrých) nehraje žádnou roli, protože mechanismus vyhodnocování zkoušek tyto faktory eliminuje. 

Mezi nejvíce preferovanými fakultami (tzv. fakulty první volby) figurovaly v uvedeném pořadí Fakulta sociálních studií MU v Brně, Fakulta sociálních věd UK v Praze, Právnická fakulta UK, Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě a Fakulta informačních technologií ČVUT. 

Odstartoval další ročník NSZ a blíží se zkoušky nanečisto

Letos je možné si poprvé NSZ vyzkoušet 9. listopadu. Jedná se však o zkoušku nanečisto, která proběhne online a výsledky nelze použít pro přijetí na VŠ. „Účastníci si budou moci vyzkoušet, jak jim vyhovuje testování v online prostředí včetně vzdáleného dohledu. Výsledek NSZ nanečisto slouží pouze pro vlastní orientaci nebo jako forma přípravy, nelze ho použít k přijetí na fakulty,” říká Eliška Hloupá Sovová. První řádný termín proběhne o měsíc později, 9. prosince, poslední ze sedmi termínů pak 25. května 2024. Registrace probíhá online na webových stránkách www.scio.cz/terminy-prijimacek-na-vs. Oproti loňsku Scio přidalo termín navíc, který se uskuteční 16. 1. pouze v online podobě. „Lednový termín se koná v pracovní den, ve večerních hodinách. Chtěli jsme tak vyjít vstříc těm uchazečům, kteří zkoušce nechtějí obětovat víkend. Po lednovém termínu je navíc ještě dost času si výsledek případně v dalších termínech opravit,” dodává Eliška Hloupá Sovová s tím, že i v tomto školním roce se očekává meziroční nárůst účastníků.

Uchazeči o vysokoškolské studium se na NSZ mohou přihlásit nezávisle na podání přihlášky na vysokou školu a mohou je skládat i opakovaně. V přijímacím řízení se jim pak počítá nejlepší dosažený výsledek. Detailní informace, přehled všech termínů, poskytovaných sociálních slev, termínů hrazených jednotlivými školami i řešení požadavků uchazečů se specifickými nároky lze najít na stránkách https://www.scio.cz/terminy-prijimacek-na-vs.

 

Bohuslav Bohuněk

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.