SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

Články a magazín Perpetuum

Ve vzdělávání sledujeme a prosazujeme nejnovější trendy. V našem online magazínu Perpetuum. cz a několika tematických blozích pravidelně publikujeme vlastní texty. S pomocí našeho výzkum Scio Research usilujeme o prohlubování porozumění procesu učení tak, abychom dokázali děti lépe připravovat na budoucnost.

Co je zvídavost a proč ji podporovat? (díl I.)

Co je zvídavost a proč ji podporovat? (díl I.)

Škola

Zamysleli jste se někdy nad tím, co by si děti měly ze svého dětství odnést, aby byly v dospělosti šťastné a úspěšné? Možná vás napadne hravost, ochota dělat chyby nebo odvaha jít do neznáma. Vědci přidávají ještě jednu klíčovou vlastnost: zvídavost. Ale proč je právě zvídavost tak důležitá? To vám vysvětlíme v našem třídílném seriálu. V prvním díle se podíváme na to, co zvídavost vlastně je a proč bychom ji měli (nejen) u dětí podporovat.

9. 7. 2024

Odolnosti zdar!

Odolnosti zdar! Škola

Naplánovat vícedenní putování plné omezujících podmínek, pustit se do pravidelného otužování, postavit se před ostatní spolužáky s prezentací, naučit se chybovat a z chyb se učit, pustit se do diskuse s kýmkoliv, i kdyby to byl jeden z nejznámějších lidí v Česku, a nebo dokonce umět se ohradit proti autoritativnímu bezpráví a na vlastní kůži zažít každodenní atmosféru doby před rokem 1989. To všechno a ještě v mnoha dalších variantách zažívají žáci ScioŠkol v rámci posilování odolnosti proti stresu a nepřízni.

18. 6. 2024

VŠEM nahrazuje bakalářské práce projektem, končí s ústním zkoušením u státnic

VŠEM nahrazuje bakalářské práce projektem, končí s ústním zkoušením u státnic Univerzita

ChatGPT a další nástroje strojového učení znamenají další obrovskou disrupci ve vzdělávání. Napsat dnes bakalářskou práci na takřka jakékoliv téma je otázkou dobře zvolených promptů při zadání jazykovému modelu a následné úpravy v podobě citací a odkazů na odbornou literaturu. Zejména u profesně orientovaných programů VŠ studia to přestává dávat smysl. VŠEM na to reaguje jako jedna z prvních škol v Česku: bakalářky nahrazuje je bakalářským projektem. “V případě VŠEM je to jednoznačný signál o dalším posunu ke kvalitnějšímu, užitečnějšímu vzdělání, které nevyprchá s ukončením studia,” konstatuje prorektor VŠEM Bohumil Kartous.

10. 6. 2024

Jak se připravují testy k přijímačkám na vysokou školu (II)

Jak se připravují testy k přijímačkám na vysokou školu (II) Univerzita

Příprava testu pro Národní srovnávací zkoušky zabere déle než rok a podílí se na ní desítky specialistů – akademici, pedagogové ze středních škol, odborníci z praxe i úspěšní řešitelé, kteří v minulých letech test dokončili s percentilem 95 a vyšším. Co je to specifikace, proč nelze slevit z pilotáže testů a jak se eviduje využití jednotlivých úloh? Zjistěte, jak Scio postupuje, když vytváří test.

21. 5. 2024

Má smysl vybírat školu podle „top“ žebříčků? 

Má smysl vybírat školu podle „top“ žebříčků?  Univerzita

Výběr školy, ať už střední či vysoké, může být stresovou záležitostí. Tím spíš, pokud je naším cílem vybrat tu „nejlepší“. Na internetu najdeme řadu žebříčků, které školy srovnávají a říkají nám, které jsou právě ty „top“. Jenže podle čeho je poznáme? Máme dát na subjektivní pocit nebo se řídit objektivními metrikami žebříčků? A jsou vůbec objektivní?

15. 5. 2024

Jak vznikají „sciotesty“? Za jejich vývojem stojí unikátní know-how (I)

Jak vznikají „sciotesty“? Za jejich vývojem stojí unikátní know-how (I) Univerzita

Za profesionálně připraveným testem stojí teorie i metodika. Scio se vytvářením testů a realizací zkoušek zabývá už téměř 30 let. Díky tomu má výhodu i ScioLink, moderní nástroj od Scio pro online testování. K dispozici totiž má prověřené know-how těch nejlepších specialistů v Česku. Seznamte se s důležitými pojmy, které s měřením výsledků vzdělávání (tzv. Educational Assessment nebo také Educational Measurement) souvisejí.

9. 5. 2024

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.