SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

ScioŠkola pomůže řešit kapacity v Praze - otevírá v Holešovicích gymnázium pro 400 studentů ScioŠkoly

Od září 2024 začne v Holešovicích působit již druhá pražská střední ScioŠkola. Naváže na zkušenosti ScioŠkoly na Žižkově, která v Praze svou činnost zahájila již před pěti lety. Celkem bude od září 2024 v síti ScioŠkol 23 základních a středních škol, které bude navštěvovat více než 2500 žáků. Scio si tak i nadále udrží svou pozici největšího českého soukromého zřizovatele škol.

V oblasti holešovického přístavu proběhne během tohoto školního roku rekonstrukce rozsáhlých prostor a od září zde zahájí výuku gymnázium pro 400 studentů. V prvním roce přijme škola zhruba 150 studentů do 1. a 2. ročníku.

Praha se v posledních letech potýká s nedostatečnými kapacitami středních škol, zejména co se týče všeobecného vzdělávání. I my již několik let řešíme násobný převis poptávky. Rozhodli jsme se proto v tomto směru vyjít uchazečům o středoškolské vzdělání vstříc,“ vysvětluje důvody vzniku nové střední ScioŠkoly Jon Šotola z Rady ScioŠkol, „podařilo se nám najít rozsáhlé prostory v Holešovicích, v nichž kromě střední školy zahájí svou činnost také základní ScioŠkola s kapacitou 150 dětí. Obě školy tak budou tvořit organický celek“.

Škola bude vycházet ze zkušeností již fungujících středních ScioŠkol. Především v tom, že školu do značné míry tvoří studenti. Ti si sami organizují výuku a přejímají hlavní díl odpovědnosti za své učení a za svůj rozvoj. Plánují rozvržení učiva, přičemž výuka neprobíhá ve striktně ohraničených „hodinách“, ale v rámci různých moderních formátů jako jsou ateliéry, kurzy, workshopy apod. Rovněž se účastní např. projektových bloků, jejichž témata si sami navrhují a vybírají nebo si z nabídky kurzů podobně jako na vysoké škole sestavují vlastní rozvrh. Studenti se podílí také na tvorbě pravidel školy, ale i na samotném fungování školy (provoz a úklid, správa IT, propagace školy, atd.).

Školné ve střední škole pro rok 2024/25 je stanoveno na 10 000 Kč/měsíc a hradí se vždy 10 měsíců v roce.

První rok své existence škola zahájí pouze s 1. a 2. ročníkem. Již nyní je možné podávat přihlášky k přestupu do 2. ročníku s nástupem od září 2024. Přihlášky do 1. ročníku začne škola přijímat,  jakmile bude ze strany MŠMT spuštěn nově připravovaný systém přijímacího řízení, pravděpodobně ve druhé polovině ledna.

Klíčovou roli v přijímacím řízení bude hrát motivační video, případně text a osobní pohovor nad studijním plánem uchazeče. V případě přihlášek do 1. ročníku je pak povinnou součástí přijímacího řízení absolvování státní Jednotné přijímací zkoušky. Podrobnosti škola zveřejní do konce ledna 2024. 

holesovice-stredni.scioskola.cz   |  fb.com/stredniScioSkolaHolesovice

Bohuslav Bohuněk

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.