SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

ScioŠkola a ZŠ Hučák spojí to nejlepší

Od příštího školního školního roku zahájí v Hradci Králové výuku základní ScioŠkola. Vznikne spojením toho nejlepšího z konceptů ZŠ Hučák, která v Hradci Králové působí už 7. rokem, a ScioŠkol, které fungují již 8 let a tvoří síť škol po celé ČR.

Škola ponese název ScioŠkola Hradec Králové a stane se součástí rodiny ScioŠkol, která již v rámci ČR čítá 16 základních a 3 střední školy. Platforma ScioŠkol nabízí svým školám efektivní systém sdílení zkušeností, vzájemné pomoci a podpory. 

Spojení škol bylo možné i díky podobnosti obou konceptů. ZŠ Hučák od svého počátku využívá jako základní vzdělávací koncepci Jenský plán. Ten má velmi blízko k vlastnímu konceptu ScioŠkol. Dopady spojení obou škol by proto neměly znamenat příliš velké změny v pojetí výuky ZŠ Hučák, kterou aktuálně navštěvuje 150 dětí. ScioŠkoly přináší zejména důraz na rozvoj tzv. 8 ScioKompetencí.

„Hučák vkládám do sítě ScioŠkol s jasnou představou o přidané hodnotě, kterou škole dává dobrý zřizovatel s odborným zázemím,“ komentuje spojení Jan Sýkora, který ZŠ Hučák založil a dodnes vede, „Věřím, že fúze přinese kvalitativní posun Hučáku, ale i obohacení ScioŠkol o příběhy a zkušenosti, které jsme na naší cestě získali. Scio jsme vybrali právě pro naši hodnotovou blízkost a těším se na další rozvoj školy v Hradci Králové.“

Škola bude i nadále působit ve stávajících prostorách ZŠ Hučák ( V. Nejedlého 573/4, Slezské Předměstí, Hradec Králové). Stávajícím rodičům bude umožněno plynule navázat v nově vzniklé ScioŠkole pouze s mírným navýšení školného. Pro nové zájemce o přestup nebo o zápis do 1. třídy bude platit nové školné ve výši 7000 Kč/měsíc – zahrnuje i družinu a hradí se pouze 10 měsíců. Přihlášky je možné podávat již nyní (hradec.scioskola.cz). Cílová kapacita školy zůstane 150 žáků.

„Možnost spojení našich ScioŠkol se ZŠ Hučák jsme uvítali nejen jako výzvu směrem k dětem a rodičům již zavedené školy, ale i jako příležitost inspirovat se a obohatit náš přístup o prvky konceptu, který v ZŠ Hučák dlouhodobě funguje.” uvádí Jana Chárová z Rady ScioŠkol a dodává: „Ostatně i proto si ceníme toho, že většina průvodců ZŠ Hučák se rozhodla navázat a pokračovat v nově vzniklé ScioŠkole.“

Všem ScioŠkolám je společný důraz na rozvoj kompetencí pro budoucnost (tzv. ScioKompetence), poznávání světa v souvislostech, podpora vnitřní motivace, schopnost reflexe a sebereflexe namísto známkování, vnímání chyby jako příležitosti, vytváření bezpečného a neformálního prostředí a propojování školy s reálným světem kolem.

 ScioŠkoly  připravují děti na život v současném, a především pak v budoucím světě. V něm už nejsou potřeba pouze naučené znalosti. Důležitější jsou specifické dovednosti, které když děti ovládnou, bude se jim žít lépe. Říkáme jim kompetence pro budoucnost. K nim jsou vedeni žáci ScioŠkol. Jak daleko každý dojde, bude jistě různé. Naším úkolem není ušlapávat jim cesty, ale pomoci každému překonávat překážky, povzbuzovat ho, aby našel sílu a odvahu dojít na této cestě co nejdál“ upřesňuje Ondřej Šteffl, který stojí za myšlenkou a konceptem ScioŠkol. 

POZVÁNKA: V úterý 16. ledna od 17:30 v prostorách ZŠ Hučák (V. Nejedlého 573/4) pořádá ScioŠkola besedu pro zájemce o přestup či zápis do 1. třídy. Na besedě jsou vítána i média.

Více také na hradec.scioskola.cz  |  fb.com/ScioSkolaHK    |  video ke spojení škol |  ilustrační fotografie

Bohuslav Bohuněk

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.