SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

Scio odchází od Raiffeisenbank kvůli aktivitám banky v Rusku

(Praha, 29. 4. 2024) Scio oznamuje ukončení svého bankovního vztahu s Raiffeisenbank. Toto rozhodnutí je reakcí na trvající a neřešené aktivity Raiffeisenbank v Ruské federaci, které jsou v rozporu s hodnotami a etickými standardy, které Scio dlouhodobě zastává.

Z důvodů, že Raiffeisenbank dlouhodobě zůstává aktivní na ruském trhu, svůj postoj nezměnila ani více než rok od okamžiku, kdy Mezinárodní tribunál v Haagu vydal zatykač na Putina kvůli válečným zločinům, a zároveň nic nenasvědčuje tomu, že by se postoj RB měl změnit, rozhodlo se Scio ke změně banky. Služeb RB využívalo Scio 16 let. „Od února 2022 Raiffeisenbank opakovaně komunikujeme naši nespokojenost s jejich aktivitami v Rusku, které jsou v přímém rozporu s našimi hodnotami. Navzdory výzvám k zásadním změnám nám banka poskytovala pouze obecné proklamace bez reálného závazku ukončit spolupráci s ruským režimem, nebo alespoň konkrétních kroků vedoucích tímto směrem,” vysvětluje důvody odchodu Jan Krtička, spolumajitel Scio. 

Zjištění Financial Times publikované 16. dubna naše přesvědčení pouze potvrzuje. Financial Times odhalily že Raiffeisen Bank International, mateřská společnost Raiffeisen Bank CZ, navzdory slibům o odchodu z Ruska nadále inzeruje nové pracovní pozice, což naznačuje plány na další expanzi v této zemi. 

Scio staví své aktivity na hodnotách optimismu, odvahy, otevřenosti, svobody, morálky a aktivity. Tyto principy nejsou jen teoretické a společnost se je snaží aplikovat do všech aspektů svého fungování, včetně výběru partnerů. Proto je pro Scio další pokračování ve spolupráci s RB nepřijatelné.

„S kvalitou služeb v Raiffeisenbank a s našimi osobními vztahy uvnitř banky jsme byli dlouhodobě spokojeni, nemůžeme ale přehlížet větší etický kontext našich obchodních rozhodnutí. Je pro nás důležité, aby naše spolupráce reflektovala základní hodnoty, které sdílíme nejen uvnitř organizace, ale i s dětmi a rodiči ve ScioŠkolách. A třeba tento postoj pronikne skrze bankovní struktury RB až do Vídně,“ dodává Jan Krtička.

 

Bohuslav Bohuněk

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.