SCIO

scio_web.span_sr-only.basket

Lidé ve Scio: Testař Lenka

Jmenuji se Lenka a ve Scio dělám, mimo jiné, testy. LinkedIn mi pořád nabízí pozice testerů v různých počítačových firmách, ale já dělám ty „opravdové“ testy – ty, které si pamatujete třeba z přijímacích zkoušek na vysokou školu.

Vytvoření testu je složitější, než si mnozí lidé myslí. Mezi stavem „nemáme nic“ a „máme hotový test“ uplynou přibližně dva roky. Tvorba testu obnáší vymyslet velká množství úloh, opilotovat je (nasbírat statistiky) a provést několik kol oponentur, tedy kontrol a úprav úloh. A pořád hlídat, že testy zjišťují, co mají, že jsou jednoznačné, srozumitelné a že mají cílové statistiky.

V zahraničí můžete studovat obor psychometrie, který se mimo jiné tvorbou testů zabývá. U nás to člověk musí pobrat, jak se dá. Třeba jet na zahraniční stáž nebo číst zahraniční literaturu – pro inspiraci viz fotka mé knihovničky v úvodu.

A co bych řekla o práci ve Scio? Je mi třicet, pro Scio pracuji jedenáctým rokem, z toho čtvrtým na plný úvazek, a pořád se mi to ještě neomrzelo. Cením si toho, že tu můžu otevřeně říkat svůj názor a že nikdy nemusím počítat minuty do konce pracovní doby. Pracuju, když můžu, ne když musím. A navíc vlastně nemáme pracovní dobu. Většina mé práce mě baví, ale ne všechna. Všechna práce mi ale dává smysl.

Došla jsem k závěru, že neumím moc dobře vystihnout, jak to ve Scio chodí. Požádala jsem proto o pomoc kamaráda a nakonec jsem usoudila, že nevymyslím nic lepšího, než co jsme si napsali v samotné messengerové konverzaci. Takže tady je.

Lenka Fiřtová

Moderní vzdělávání i na váš e-mail

1× do měsíce vám pošleme souhrn těch nejzajímavějších článků o moderním vzdělávání. Buďte napřed!

Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.