Podpořte vznik turnovské ScioŠkoly, která je vzdělávací alternativou pro tři kraje

První ScioŠkola v Libereckém kraji má šanci vzniknout v Turnově. Čím víc dětí se do 13.2.2017 předběžně zaregistruje na školní rok 2017/18, tím je šance vyšší. První ročník je už obsazen. Je možné registrovat děti do 2.- 6. ročníku. Díky poloze města se o školu ucházejí také rodiče z okolí Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Liberce, Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil i Jičína.

 

Škola, do které se děti těší, která nepotřebuje známky a pracuje s jedinečností každého dítěte, to je ScioŠkola. A právě o takovou alternativu mnozí rodiče usilují. "ScioŠkola nabízí možnost připravit děti na život v 21. století. Nevíme, jaký svět bude, ale umíme je připravit na to, aby uměli přijmout změny jako výzvy,“ řekl 16. ledna 2017 na přednášce v Turnově Ondřej Šteffl, zakladatel pražského gymnázia PORG i ScioŠkol. Vysvětlil pět principů, kterými se ScioŠkoly řídí: Svět se mění, Každé dítě je jiné, Vnitřní motivace táhne, Vztahy jsou základ, Fair play. Ve ScioŠkolách se uplatňují nejnovější poznatky v oblasti vzdělávání, kognitivních věd i zkušenosti z inovativních škol ve světě i doma.

 

Místo tříd tu jsou koleje maximálně o 20 žácích, napříč ročníky. Každá má až dva průvodce. Kromě matematiky, češtiny, angličtiny a tělocviku žáci klasické předměty nemají. Vše ostatní se vyučuje projektově. Žádná hodnocení známkami, pouze srozumitelná zpětná vazba.

 

Výzkumů základního školství je málo. Ale třeba polská psycholožka Edyta Gruszczyk Kolczyńská zjistila, že teprve ve čtvrté třídě je 95 procent dětí připraveno učit se matematiku, kterou je učíme v první třídě. „Většina věcí, které se praktikují v běžných školách, se děje proto, že se to tak dělá odjakživa a my jsme si na to zvykli,“ řekl Ondřej Šteffl.

 

„Uvolnit ze své mysli po generace zavedená pravidla není vůbec jednoduché. Podporovat vlastní síly jedince, víru v sebe, odvahu a tvořivost je vzdělávací program vpravdě netradiční. Přestože všichni dobře víme, že takové schopnosti jsou pro současný život klíčové. A školu, která tyto snahy podpoří, může mít i Turnov“ říká Olga Žáková, která se svou iniciativou Škola pro život Turnov zasazuje o vznik místní ScioŠkoly. 

 

Předběžnou přihlášku je možné vyplnit na stránkách  http://www.skola-pro-zivot-turnov.cz/.

 

Kontakty:  

 

Lucie Macášková Hejbalová

Komunikace projektu ScioŠkol

mob.: +420 725 567 708

e-mail: lmacaskova@scio.cz

 

Olga Žáková | iniciativa Škola pro život Turnov

http://www.skola-pro-zivot-turnov.cz/

mob.: +420 603 169 425

e-mail: olga.zakova@scioskola.cz