Někde měří zaměstnancům teplotu, ve Sciu se mohou nechat zdarma otestovat

(Praha, 18. 11. 2020) Společnost Scio pořídila pro své zaměstnance a pracovníky ScioŠkol vlastní vybavení pro testování na Covid-19.

 

Společnost Scio koupila vlastní testovací vybavení iChroma II k odhalení onemocnění Covid-19 u svých zaměstnanců. „Akceschopnost státu při řešení epidemie je zatím spíše nízká, proto jsme se rozhodli přijmout vlastní odpovědnost a zajistit si možnost pravidelného testování pracovníků ve ScioŠkolách a předejít tak riziku, že se z našich škol stanou ohniska nákazy," říká Jiří Hokeš, ředitel ScioŠkoly na pražském Chodově, kde úvodní testování zaměstnanců, kteří se vracejí do škol, již proběhlo.

Antigenní testy, které měří s vysokou přesností (cca 90 %) aktuálně nakažlivé lidi, nemají za cíl nahradit oficiální testování s pomocí PCR testů, ale mohou být jeho efektivní doplňkem. „Umožňují nám reagovat na případnou nákazu v řádu hodin, namísto dnů. Pokud zaměstnanci vyjde pozitivní výsledek, pošleme ho samozřejmě na oficiální PCR test a následně budeme postupovat dle pokynů příslušné hygienické stanice. Bohužel je naše zkušenost taková, že než škola či firma obdrží pokyny z hygieny uběhne často mnoho dní. Považujeme za naši povinnost vůči zaměstnancům i dětem reagovat rychleji,” dodává Jon Šotola z vedení ScioŠkol.

Antigenní testy dokáží účinně rozpoznat především člověka s velkou virovou zátěží, který pro své okolí představuje největší hrozbu, ale přístroj také na základě testu protilátek dokáže vyhodnotit, zda člověk nemoc prodělal a kolik protilátek v těle má. K plošnému testování antigenní testy použilo například Slovensko a rovněž jsou využívány k testování v domovech seniorů.

Testování zaměstnanců Scio je dobrovolné. „Jeho potenciální přínos vidíme především v tom, jak snadno otestovat zaměstnance, kteří jsou a nebo budou muset být v kontaktu s větším množství lidí, což je typicky například pedagog ve třídě, a dále zaměstnanců, kteří mají za sebou rizikovou situaci, případně se necítí dobře,“ popisuje nasazení vlastních testů Jon Šotola. Náklady na jeden test, jehož výsledky jsou známy do 15 minut, se pohybují okolí 300 Kč, počáteční investice za nákup přístroje iChroma II činila 25 tisíc korun. Testy zaměstnancům hradí Scio, v případě testu rodinných příslušníků hradí náklady ve výši 300 Kč zaměstnanec.

 

Kontakt pro média

Bohuslav Bohuněk

bbohunek@scio.cz,

604916195

 

 

 

 

 

O společnosti Scio

Společnost Scio, kterou založil pedagog a vizionář Ondřej Šteffl, již 25 let přináší inovace do vzdělávání v České republice. Kromě známého testu Obecných studijních předpokladů vytváří Scio i další profesionální testy, které využívají desítky českých a slovenských vysokých škol při přijímacím řízení. Scio se zabývá vzdělávacími projekty pro školy, rodiče a děti. Je mj. partnerem platformy pro prevenci šikany Nenech to být. Prostřednictvím portálu svetgramotnosti.cz Scio již 10 let pomáhá školám rozvíjet čtenářskou a matematickou gramotnost svých žáků. Společnost také provozuje vlastní síť tzv. ScioŠkol – jedenáct základních, jednu střední školu a jednu tzv. Expediční.
14. 2. 2021