Národní srovnávací zkoušky se letos uskuteční i online z domova

Vůbec poprvé se letos Národní srovnávací zkoušky (NSZ) uskuteční i online. Vzdělávací společnost Scio, která zkoušky organizuje, tak reaguje na prodloužení nouzového stavu a další opatření v souvislosti s nemocí COVID-19. Plánované termíny NSZ se přesunou na později.

Zbývající tři termíny NSZ se přesouvají na 13. 6., 27. 6. a 11. 7. Zatímco v Česku se zkoušky uskuteční v běžném režimu, tedy za fyzické účasti uchazečů, na Slovensku se budou konat pouze online.

„K tomuto opatření jsme přistoupili kvůli přetrvávající nejistotě ohledně uzavření hranic. Za normálních okolností rozvážíme na Slovensko tisíce testů a chceme mít jistotu, že se tam dostanou i nyní – i když ne v tištěné podobě,“ říká Martin Drnek, který projekt NSZ vede.

Kromě tří plánovaných termínů NSZ chystá Scio i zcela mimořádný termín 30. 5., který se uskuteční pouze online, a to pro účastníky z Česka, Slovenska i jiných zemí. Tento termín je určen zejména účastníkům, kteří jsou v povinné karanténě a zkoušek by se jinak nemohli fyzicky zúčastnit. Přihlásit se k němu ale mohou i zájemci, kteří chtějí mít zkoušku co nejdříve hotovou. Přehled fakult a univerzit, které budou tento mimořádný termín uznávat, bude postupně aktualizován na webových stránkách Scio.  

K zajištění funkčního testovacího rozhraní se Scio spojilo s australskou společností Janison, která se online testováním dlouhodobě zabývá. Její služby využívá například University of South Australia nebo mezinárodní organizace British Council. Účastníky čekají poměrně přísná opatření, připravit se musejí například na vzdálený dohled po celou dobu vyplňování testu pomocí webkamery a umělé inteligence (tzv. proctoring) či dočasné „zmrazení“ veškerých programů kromě testovací aplikace.

„I v online prostředí samozřejmě budeme dbát na to, aby zkoušky proběhly férově a spravedlivě. Naše technické zázemí nám to umožňuje. Věříme, že i za takto složité situace přicházíme s tím nejlepším možným řešením a uchazeči to ocení,“ doplňuje Drnek.

Pro uchazeče se specifickými nároky a ty, kteří nemají dostatečné technické zázemí, Scio připravuje alternativní řešení. 

 

Kontakty pro média:

Martin Drnek, vedoucí projektu NSZ, mdrnek@scio.cz, 602 567 657

Sabina Netrvalová, NSZ (komunikace s médii), snetrvalova@scio.cz
14. 2. 2022