Tiskové zprávy a aktuality

Přehled našich tiskových zpráv. Zajímá vás konkrétní téma nebo oblast vzdělávání? Dejte nám vědět.

 

Učitelé se s námi nebaví o knihách, říkají žáci

28. 01. 2020
Až 65 % žáků uvádí, že jim učitelé nedoporučují knihy ani s nimi o nich ve třídě nemluví. Naopak rodiče svým dětem doma čtou. Vyplývá to z nejnovějšího dotazníkového šetření společnosti Scio, které proběhlo společně s testem čtenářské gramotnosti v rámci každoročního projektu Čtenář. Do testování se na podzim loňského roku zapojilo 7 455 žáků ze 168 základních a středních škol. 

Nenech to být ve spolupráci se Scio bojuje proti šikaně, sexuálnímu obtěžování a vylučování z kolektivu

30. 09. 2019
Z každoročního dotazníkového šetření společnosti Scio vyplývá, že vysoká míra šikany na českých školách je dlouhodobě neměnná. Na základě tohoto zjištění zahájilo Scio spolupráci s projektem Nenech to být (NNTB) s cílem společně školám v boji se šikanou pomáhat.

CERMAT odmítá zveřejnit data vyplývající z jednotných státem organizovaných maturitních zkoušek z matematiky

18. 09. 2019
Společnost Scio považuje za znepokojivé, že CERMAT odmítá poskytnout veřejnosti data související s výsledky maturitní zkoušky z matematiky, přestože jedním z cílů zavedení této jednotné centrální maturitní zkoušky je zajištění transparentních informací o výsledcích vzdělávání.

I ve Zlíně se již mohou děti těšit do ScioŠkoly

02. 09. 2019
První školní den v novém školním roce přivítala své první děti i zlínská základní ScioŠkola. Spolu s dalšími devíti základními a jednou střední se stala celkem jedenáctou ScioŠkolou v České republice, a rozšířila tak síť inovativních škol, které si kladou za cíl připravit děti na život v rychle se měnícím světě.

Kraje budou moci omezovat vznik nových škol i nadále, naději rodičů hledajících alternativu odzvonilo

18. 07. 2019
Návrh 18 senátorů iniciovaný společností Scio na zrušení části školského zákona u Ústavního soudu neuspěl. Přestože mezinárodní smlouvy právo zřizovat soukromé školy a získávat v nich vzdělání jednoznačně zakotvují, bude zápis nové školy nebo navýšení její kapacity i nadále podmíněn souladem s dlouhodobými záměry vzdělávání České republiky a jednotlivých krajů, které ovšem podléhají nepředvídatelným politickým i zájmovým tlakům. A vzniku nových škol často brání, a rodičům a jejich dětem tak omezují právo na výběr školy podle jejich představ.

U zájemců o VŠ vítězí smysluplná práce nad kariérou, ukazují data

07. 05. 2019
Z výsledků dotazníkových šetření společnosti Scio vyplývá, že u zájemců o vysoké školy klesá důležitost finančního výdělku. Naopak je pro ně stále důležitější věnovat se po studiu tomu, co je bude bavit.

Propastný rozdíl ve čtenářské gramotnosti mezi učni a gymnazisty nezachrání ani Harry Potter

27. 02. 2019
Nejnovější výsledky společnosti Scio z testování čtenářské gramotnosti jsou poměrně výstražné. Zatímco 90 % gymnazistů si s textem poradí bez větších problémů, učňů si se stejným textem poradí pouze 20 %. Čtenářská gramotnost je přitom jednou z klíčových dovedností pro život v informační společnosti 21. století.

Více než polovina žáků základních škol se setkává s fyzickým ubližováním ve třídě

13. 12. 2018
Z šetření Scio vyplývá, že více než třetina žáků se ve škole necítí dobře.

Po zavedení cut-off skóre by o budoucnosti tisíců dětí ročně rozhodoval bezejmenný úředník

22. 11. 2018
Z Asociace krajů se ne poprvé ozvalo volání po zavedení minimální bodové hranice při státních přijímacích zkouškách na střední školy (tzv. cut-off skóre). Ve veřejné debatě však zoufale chybí data. Co by zavedení cut-off skóre prakticky mohlo znamenat, spočítali analytici společnosti Scio na datech projektu VEKTOR, kde jsou testováni žáci středních škol v prvním a čtvrtém ročníku z českého jazyka a matematiky.

Scio pořádá další ročník konference Perpetuum, letos na téma Vzdělávání v digitálním století

21. 11. 2018
V úterý 27. listopadu 2018 proběhne v centru současného umění DOX již třetí ročník konference o vzdělávání Perpetuum. Letošní ročník se zaměří na nanejvýš aktuální téma vzdělávání ve světě technologií.

Vydavatelství Mladá fronta přichází s knižní novinkou Ondřeje Šteffla K čemu samé jedničky?

03. 09. 2018
Ve vydavatelství Mladá fronta, divizi Knihy, vychází knižní novinka od zakladatele proslulého gymnázia PORG a vzdělávací společnosti Scio Ondřeje Šteffla.

Scio ocenilo nejlepší uchazeče o vysoké školy

14. 06. 2018
V úterý 12. června 2018 proběhlo vyhlášení vítězů Soutěže s Národními srovnávacími zkouškami (NSZ). Při této příležitosti byli oceněni v dva nejlepší uchazeči z každého kraje Česka. Všichni úspěšní uchazeči obdrželi věcné ceny a měli možnost setkat se zástupci akademických obcí. Národních srovnávacích zkoušek se v letošním ročníku zúčastnilo téměř 22 tisíc uchazečů o vysoké školy.

Reparát z matematiky? Scio neúspěšným maturantům zdarma zpřístupnilo online přípravu.

23. 05. 2018
Společnost Scio zpřístupnila všem neúspěšným maturantům z matematiky zdarma svůj online kurz, díky kterému se mohou připravit na reparát. V letošním roce neprospělo u státní maturitní zkoušky z matematiky více než 22 % studentů. Scio chce tímto krokem studentům pomoci uspět při dalším pokusu. Internetové kurzy z matematiky lze kromě přípravy na maturitu využít i jako přípravu k přijímacím zkouškám na VŠ.

Úlohy v přijímačkách řeší stejně dobře chlapci i dívky, zjistili odborníci

15. 03. 2018
Analýza společnosti Scio prokázala, že dívky i chlapci se shodnými studijními předpoklady mají podobnou šanci vyřešit většinu testových úloh. Dívky lépe řeší úlohy typu zebra, chlapce mohou zvýhodňovat například sportovní úlohy. Ukazují to výsledky Národních srovnávacích zkoušek, které v akademickém roce 2016/17 absolvovalo přes 21 tisíc uchazečů o vysoké školy. Z těchto uchazečů tvořily 55 % dívky a 45 % chlapci. Dívky tvoří mezi uchazeči v NSZ většinu zájemců o všechny vysokoškolské obory, s výjimkou technických. Testy slouží jako kritérium pro přijetí na více než 80 fakult vysokých škol v Česku a na Slovensku.

Do Česka míří tisíce slovenských uchazečů o VŠ. U přijímaček jsou stejně dobří jako Češi, v matematice dokonce lepší.

18. 01. 2018
Analýza výsledků Národních srovnávacích zkoušek z posledních pěti let ukázala, že slovenským uchazečům se daří u přijímaček na VŠ od Scio obdobně jako těm českým, v testech z matematiky dosahují dokonce lepších výsledků. Slovenských uchazečů každoročně přibývá vzhledem k celkovému počtu uchazečů o české VŠ. Pro české studenty tak představují významnou konkurenci.

Mluvme o vzdělávání i mimo naše bubliny, zaznělo na konferenci Perpetuum

28. 11. 2017
Scio pořádalo konferenci Perpetuum 2017 věnovanou vzdělávání ve 21.století. Jaké vzdělávání chceme pro naše děti? Co je v našem školství špatně? A co s tím můžeme my všichni, ať už jsme učitelé, rodiče nebo podnikatelé, dělat? To jsou jedny z prvních otázek, kterými byla zahájena letošní konference. A reakce na ně byly různé.

Scio hostí v Praze na 300 odborníků na měření výsledků ve vzdělávání

06. 11. 2017
Od středy 8. listopadu do soboty 11. listopadu proběhne v Praze výroční konference Evropské Asociace pro měření výsledků ve vzdělávání – AEA (Association for Educational Measurement – Europe). Cti hostit tuto prestižní konference se letos dostalo společnosti SCIO, která se testováním a vzděláváním zabývá v ČR již od roku 1996 a je členem Asociace.

Scio NeŠkola shání peníze na dovybavení školy

02. 11. 2017
Frýdecká ScioNeŠkola vznikla z podnětu rodičů, kterým v jejich městě chyběla vzdělávací alternativa. I přesto, že škola nedostala souhlas MŠMT, nakonec vznikla. Umožnila to společnost Scio, která chtěla rodičům vyhovět v tom, aby mohli dávat děti do školy, kterou si vybrali. Nyní škola shání peníze na dovybavení prostřednictvím kampaně HitHit.

Broumovská diskuse: vize vzdělanosti a prezidentští kandidáti

01. 11. 2017
Konference a setkání zajímavých osobností, diskutujících o souvislostech života v České republice i ve světě se letos uskuteční 6. – 7. listopadu v klášteře Broumov. Novinkou je zařazení panelu s prezidentskými kandidáty. Tématem je letos vzdělávání, o kterém budou diskutovat význačné osobnosti současnosti, mezi nimi také Ondřej Šteffl. 

Konference Perpetuum nabízí inspiraci pro vzdělávání v 21. století

03. 10. 2017
V úterý 21. listopadu 2017 proběhne v Centru současného umění druhý ročník konference Perpetuum, který nabídne komplexní pohled a zkušenosti odborné veřejnosti, rodičů a řady inspirativních osobností. Vytvoří tak jedinečnou platformu pro sdílení zkušeností i diskusi o vzdělávání v 21. století.

Přijímačky na vysoké školy od Scio bude možné absolvovat zdarma

18. 09. 2017
Společnost Scio v letošním roce nabídne možnost absolvovat Národní srovnávací zkoušky (NSZ) zdarma. A to všem sociálně potřebným uchazečům o studium na vysokých školách, které uznávají výsledky NSZ.

Scio vylepšilo své přijímačky na VŠ. Nové testy poskytují přesnější výsledky a částečně snižují časovou náročnost pro uchazeče.

06. 09. 2017
Společnost Scio zahajuje přihlašování k Národním srovnávacím zkouškám (NSZ). V akademickém roce 2017/18 v nich využije novou podobu testu Obecných studijních předpokladů.

Rodina ScioŠkol se rozrůstá, v září jich bude osm

29. 08. 2017
Letos v září se otevřou další čtyři ScioŠkoly, a to na Praze 4 a 6, v Jihlavě a Frýdku-Místku. Všechny školy zahájí školní rok slavnostním uvítáním dětí. V Praze při nich nebude chybět ani Ondřej Šteffl.

ScioŠkola na Praze 4 je zapsána do rejstříku škol MŠMT

28. 07. 2017
Téměř přesně před měsícem jsme informovali o tom, že Praha 6 získala souhlas MŠMT. Od té doby jsme s napětím očekávali, jak dopadne situace na Praze 4. Denně jsme odpovídali na dotazy rodičů, kteří čekali na tento poslední krok, aby zapsali své děti. ScioŠkola Praha 4 je konečně zapsaná do Restříku škol MŠMT, a to jako další místo poskytování vzdělávání ScioŠkoly Praha 11.

ScioŠkola ve Frýdku-Místku bojuje o svou existenci i přes zamítnutí MŠMT

14. 07. 2017
Frýdečtí rodiče vedli dlouhý boj za to, aby měli svobodnou volbu vzdělání pro své děti. ScioŠkolu ve Frýdku-Místku v podstatě od samého začátku zakládali sami. Bohužel teď zažili pocity zklamání. MŠMT totiž zamítlo žádost o zápis školy do rejstříku. Frýdečtí to ale odmítají vzdát a hledají cesty, jak školu ve Frýdku otevřít.

ScioŠkola na Praze 6 má souhlas MŠMT

26. 06. 2017
Napjatí rodiče, kteří trpělivě čekali na to, zda ScioŠkola získá souhlas MŠMT a budou do ní moci oficiálně zapsat své děti, se nyní mohou radovat. Ve čtvrtek 15. června jsme obdrželi dopis, který oficiálně potvrdil zápis školy do rejstříku MŠMT.

Scio ocenilo přes čtyřicet nejlepších uchazečů o vysoké školy

22. 06. 2017
V pondělí 19. června 2017 proběhlo vyhlášení vítězů Soutěže s Národními srovnávacími zkouškami (NSZ). Při této příležitosti bylo oceněno 45 nejlepších uchazečů o vysoké školy – tři nejlepší z každého kraje. Všichni úspěšní uchazeči obdrželi věcné ceny a měli možnost setkat se zástupci akademických obcí a médií. Národních srovnávacích zkoušek se v letošním ročníku zúčastnilo téměř 22 tisíc uchazečů o vysoké školy.

V Praze vznikají dvě nové ScioŠkoly. Zveme zájemce na besedu a Den otevřených dveří

07. 06. 2017
V Praze se s největší pravděpodobností otevřou dvě nové ScioŠkoly, a to na Praze 4 a 6. Ve čtvrtek 15. 6. 2017 se koná beseda, kde se představí jejich nové vedení. Jsou zváni jak rodiče, tak zájemci z řad širší veřejnosti, které zajímá koncepce školy. V souvislosti s otevřením nových škol se koná také Den otevřených dveří.

ScioŠkola ve Frýdku-Místku – otevřený dopis ministryni školství, mládeže a tělovýchovy ČR

30. 05. 2017
Rodiče dětí, kteří by chtěli své děti dát do ScioŠkoly ve Frýdku-Místku, píší otevřený dopis ministryni Kateřině Valachové. Ministerstvo totiž přes veškerou snahu, podporu obce i kraje stále zamítá zápis školy do rejstříku. Jejich rozhořčení i deziluze jejich dětí jsou veliké.

V Jihlavě se otevírá nová ScioŠkola

03. 05. 2017
V září 2017 bude v Jihlavě otevřena nová ScioŠkola, inovativní základní škola, která děti připravuje na život v současném i budoucím světě. Vznikne přeměnou školy Meruzalka v Jihlavě. V současné době hledáme vedení a průvodce. Také dobíráme děti do některých ročníků školy. V souvislosti s otevřením školy zveme rodiče na besedu, kde se dozví vše o koncepci a fungování ScioŠkoly.

Nadanější uchazeči o VŠ jsou po šesti letech nezadaní, bezdětní a žijí sami, ukázal výzkum

06. 03. 2017
Lepšího výsledku v přijímacím řízení v průměru dosáhli uchazeči, kteří jsou nyní nezadaní a bezdětní, ukázal výzkum, který realizovala společnost Scio.

Jihomoravští uchazeči chtějí na FSS, nejlepší uchazeč pochází z Brna

23. 02. 2017
V pátek 3. února proběhl druhý termín Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). V Jihomoravském kraji se ho zúčastnilo celkem 460 zájemců o vysoké školy.

Podpořte vznik turnovské ScioŠkoly, která je vzdělávací alternativou pro tři kraje

06. 02. 2017
První ScioŠkola v Libereckém kraji má šanci vzniknout v Turnově. Čím víc dětí se do 13.2.2017 předběžně zaregistruje na školní rok 2017/18, tím je šance vyšší. První ročník je už obsazen. Je možné registrovat děti do 2.- 6. ročníku. Díky poloze města se o školu ucházejí také rodiče z okolí Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Liberce, Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil i Jičína.

Longitudinální výzkum účastníků NSZ v letech 2010 - 2016

27. 01. 2017
Společnost Scio mezi lety 2010 a 2016 realizovala longitudinální výzkum, jehož respondenty byli řešitelé testu Obecných studijních předpokladů v rámci Národních srovnávacích zkoušek.

Scio zveřejňuje zadání Národních srovnávacích zkoušek

19. 12. 2016
Společnost Scio od aktuálního akademického roku na svém webu zveřejňuje úplné zadání Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Kompletní testy si tak kdokoliv může stáhnout v podobě, ve které se s nimi setkali řešitelé při ostrých termínech zkoušek. Scio tímto krokem nadále pokračuje ve své konzistentní politice transparentní práce s testovými úlohami a daty.

Na jaké vysokoškolské obory se letos chystají gymnazisté? A kam směřují ti nejlepší z nich?

02. 12. 2016
V červnu 2016 provedla společnost Scio šetření mezi studenty 3. ročníků středních škol, kteří letos maturují. Studenti absolvovali test Obecných studijních předpokladů a současně vyplnili dotazník týkající se jejich zájmu o studium na vysoké škole.

Cvičebnice nový výtisk

28. 11. 2016
Cvičebnice a její nový výtisk už jsou na cestě k našim zákazníkům.

Scio pořádá konferenci o vzdělávání bez hranic Perpetuum 2016 v DOXu

07. 11. 2016
Kde leží hranice vzdělávání? Můžeme se inspirovat v zahraničí? Jak vypadá vzdělávání u nás za hranicemi školního pozemku? A co se naučíme, když překročíme zónu osobního komfortu? Tolik a určitě více se dozvědí účastníci na konferenci Perpetuum 2016, která se koná v úterý 8. listopadu v Centru současného umění DOX.

Od září chodí děti už do čtyř ScioŠkol

08. 09. 2016
V září letošního roku slavnostně zahájily školní rok hned čtyři ScioŠkoly. Uvítaly všechny děti, jejichž rodiče se rozhodli pro vzdělávání v pohodě a v souladu s moderními poznatky kognitivních věd. Zahájení se mimo rodičů a dětí účastnili také zástupci měst, městských částí, vysokých škol, parlamentu, okolních škol i mnozí další, kteří inovativní vzdělávání podporují.

Otevíráme tři nové ScioŠkoly

25. 08. 2016
Společnost Scio působí v oblasti vzdělávání už více než 20 let. Rok existence má za sebou první ScioŠkola na Praze 11, inovativní základní škola, která si klade za cíl připravit děti na život v rychle se měnícím světě. Po roce jejího úspěšného fungování se otevírají další tři ScioŠkoly, na Praze 9, v Brně a v Olomouci. Na slavnostní zahájení jsou zváni zástupci médií, kteří se zajímají o inovativní vzdělávání a chtějí se o školách dozvědět více.