Tiskové zprávy a aktuality

Přehled našich tiskových zpráv. Zajímá vás konkrétní téma nebo oblast vzdělávání? Dejte nám vědět.

 

Scio vylepšilo své přijímačky na VŠ. Nové testy poskytují přesnější výsledky a částečně snižují časovou náročnost pro uchazeče.

06. 09. 2017
Společnost Scio zahajuje přihlašování k Národním srovnávacím zkouškám (NSZ). V akademickém roce 2017/18 v nich využije novou podobu testu Obecných studijních předpokladů.

Rodina ScioŠkol se rozrůstá, v září jich bude osm

29. 08. 2017
Letos v září se otevřou další čtyři ScioŠkoly, a to na Praze 4 a 6, v Jihlavě a Frýdku-Místku. Všechny školy zahájí školní rok slavnostním uvítáním dětí. V Praze při nich nebude chybět ani Ondřej Šteffl.

ScioŠkola na Praze 4 je zapsána do rejstříku škol MŠMT

28. 07. 2017
Téměř přesně před měsícem jsme informovali o tom, že Praha 6 získala souhlas MŠMT. Od té doby jsme s napětím očekávali, jak dopadne situace na Praze 4. Denně jsme odpovídali na dotazy rodičů, kteří čekali na tento poslední krok, aby zapsali své děti. ScioŠkola Praha 4 je konečně zapsaná do Restříku škol MŠMT, a to jako další místo poskytování vzdělávání ScioŠkoly Praha 11.

ScioŠkola ve Frýdku-Místku bojuje o svou existenci i přes zamítnutí MŠMT

14. 07. 2017
Frýdečtí rodiče vedli dlouhý boj za to, aby měli svobodnou volbu vzdělání pro své děti. ScioŠkolu ve Frýdku-Místku v podstatě od samého začátku zakládali sami. Bohužel teď zažili pocity zklamání. MŠMT totiž zamítlo žádost o zápis školy do rejstříku. Frýdečtí to ale odmítají vzdát a hledají cesty, jak školu ve Frýdku otevřít.

ScioŠkola na Praze 6 má souhlas MŠMT

26. 06. 2017
Napjatí rodiče, kteří trpělivě čekali na to, zda ScioŠkola získá souhlas MŠMT a budou do ní moci oficiálně zapsat své děti, se nyní mohou radovat. Ve čtvrtek 15. června jsme obdrželi dopis, který oficiálně potvrdil zápis školy do rejstříku MŠMT.

Scio ocenilo přes čtyřicet nejlepších uchazečů o vysoké školy

22. 06. 2017
V pondělí 19. června 2017 proběhlo vyhlášení vítězů Soutěže s Národními srovnávacími zkouškami (NSZ). Při této příležitosti bylo oceněno 45 nejlepších uchazečů o vysoké školy – tři nejlepší z každého kraje. Všichni úspěšní uchazeči obdrželi věcné ceny a měli možnost setkat se zástupci akademických obcí a médií. Národních srovnávacích zkoušek se v letošním ročníku zúčastnilo téměř 22 tisíc uchazečů o vysoké školy.

V Praze vznikají dvě nové ScioŠkoly. Zveme zájemce na besedu a Den otevřených dveří

07. 06. 2017
V Praze se s největší pravděpodobností otevřou dvě nové ScioŠkoly, a to na Praze 4 a 6. Ve čtvrtek 15. 6. 2017 se koná beseda, kde se představí jejich nové vedení. Jsou zváni jak rodiče, tak zájemci z řad širší veřejnosti, které zajímá koncepce školy. V souvislosti s otevřením nových škol se koná také Den otevřených dveří.

ScioŠkola ve Frýdku-Místku – otevřený dopis ministryni školství, mládeže a tělovýchovy ČR

30. 05. 2017
Rodiče dětí, kteří by chtěli své děti dát do ScioŠkoly ve Frýdku-Místku, píší otevřený dopis ministryni Kateřině Valachové. Ministerstvo totiž přes veškerou snahu, podporu obce i kraje stále zamítá zápis školy do rejstříku. Jejich rozhořčení i deziluze jejich dětí jsou veliké.

V Jihlavě se otevírá nová ScioŠkola

03. 05. 2017
V září 2017 bude v Jihlavě otevřena nová ScioŠkola, inovativní základní škola, která děti připravuje na život v současném i budoucím světě. Vznikne přeměnou školy Meruzalka v Jihlavě. V současné době hledáme vedení a průvodce. Také dobíráme děti do některých ročníků školy. V souvislosti s otevřením školy zveme rodiče na besedu, kde se dozví vše o koncepci a fungování ScioŠkoly.

Nadanější uchazeči o VŠ jsou po šesti letech nezadaní, bezdětní a žijí sami, ukázal výzkum

06. 03. 2017
Lepšího výsledku v přijímacím řízení v průměru dosáhli uchazeči, kteří jsou nyní nezadaní a bezdětní, ukázal výzkum, který realizovala společnost Scio.

Jihomoravští uchazeči chtějí na FSS, nejlepší uchazeč pochází z Brna

23. 02. 2017
V pátek 3. února proběhl druhý termín Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). V Jihomoravském kraji se ho zúčastnilo celkem 460 zájemců o vysoké školy.

Podpořte vznik turnovské ScioŠkoly, která je vzdělávací alternativou pro tři kraje

06. 02. 2017
První ScioŠkola v Libereckém kraji má šanci vzniknout v Turnově. Čím víc dětí se do 13.2.2017 předběžně zaregistruje na školní rok 2017/18, tím je šance vyšší. První ročník je už obsazen. Je možné registrovat děti do 2.- 6. ročníku. Díky poloze města se o školu ucházejí také rodiče z okolí Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště, Liberce, Jablonce nad Nisou, Železného Brodu, Semil i Jičína.

Longitudinální výzkum účastníků NSZ v letech 2010 - 2016

27. 01. 2017
Společnost Scio mezi lety 2010 a 2016 realizovala longitudinální výzkum, jehož respondenty byli řešitelé testu Obecných studijních předpokladů v rámci Národních srovnávacích zkoušek.

Scio zveřejňuje zadání Národních srovnávacích zkoušek

19. 12. 2016
Společnost Scio od aktuálního akademického roku na svém webu zveřejňuje úplné zadání Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Kompletní testy si tak kdokoliv může stáhnout v podobě, ve které se s nimi setkali řešitelé při ostrých termínech zkoušek. Scio tímto krokem nadále pokračuje ve své konzistentní politice transparentní práce s testovými úlohami a daty.

Na jaké vysokoškolské obory se letos chystají gymnazisté? A kam směřují ti nejlepší z nich?

02. 12. 2016
V červnu 2016 provedla společnost Scio šetření mezi studenty 3. ročníků středních škol, kteří letos maturují. Studenti absolvovali test Obecných studijních předpokladů a současně vyplnili dotazník týkající se jejich zájmu o studium na vysoké škole.

Cvičebnice nový výtisk

28. 11. 2016
Cvičebnice a její nový výtisk už jsou na cestě k našim zákazníkům.

Scio pořádá konferenci o vzdělávání bez hranic Perpetuum 2016 v DOXu

07. 11. 2016
Kde leží hranice vzdělávání? Můžeme se inspirovat v zahraničí? Jak vypadá vzdělávání u nás za hranicemi školního pozemku? A co se naučíme, když překročíme zónu osobního komfortu? Tolik a určitě více se dozvědí účastníci na konferenci Perpetuum 2016, která se koná v úterý 8. listopadu v Centru současného umění DOX.

Od září chodí děti už do čtyř ScioŠkol

08. 09. 2016
V září letošního roku slavnostně zahájily školní rok hned čtyři ScioŠkoly. Uvítaly všechny děti, jejichž rodiče se rozhodli pro vzdělávání v pohodě a v souladu s moderními poznatky kognitivních věd. Zahájení se mimo rodičů a dětí účastnili také zástupci měst, městských částí, vysokých škol, parlamentu, okolních škol i mnozí další, kteří inovativní vzdělávání podporují.

Otevíráme tři nové ScioŠkoly

25. 08. 2016
Společnost Scio působí v oblasti vzdělávání už více než 20 let. Rok existence má za sebou první ScioŠkola na Praze 11, inovativní základní škola, která si klade za cíl připravit děti na život v rychle se měnícím světě. Po roce jejího úspěšného fungování se otevírají další tři ScioŠkoly, na Praze 9, v Brně a v Olomouci. Na slavnostní zahájení jsou zváni zástupci médií, kteří se zajímají o inovativní vzdělávání a chtějí se o školách dozvědět více.

Komunikaci ve Scio vede Markéta Majerová

03. 08. 2016
Novou tiskovou mluvčí Scio je od srpna Markéta Majerová.

Životní styl uchazečů a NSZ v roce 2015/16

23. 06. 2016
Kolik uchazečů se zúčastnilo Národních srovnávacích zkoušek na VŠ? A jaký je jejich životní styl a očekávání?

Inovátorům ve vzdělávání dáme milion na projekt

04. 05. 2016
Víme, jak je vzdělávání důležité, věnujeme se hledání nových cest, jak ho podpořit. Protože se zaměřujeme na vzdělávání inovativní, rozhodli jsme se vůbec poprvé podpořit odvážné a inovativní projekty lidí zvenku. Chceme podpořit projekty podporující vzdělávání dětí a jejich rodičů nebo cílené na pomoc pro žáky a školy. Ty nejlepší podpoříme v našem novém projektu Rozjeď to v #EDUkejšn v prvním roce až milionem korun.

Přilákejme k pedagogice studenty, které by bavilo učit

03. 05. 2016
Výsledky průzkumu mezi uchazeči o studium VŠ a studium pedagogiky.

Odpolední ScioŠkola umožní dětem zažít prostředí svobodného vzdělávání

08. 03. 2016
Výzkum Perfect Crowd, s.r.o. & EduIn: Diplom nestačí: report z výzkumu, 2016 popsal mimo jiné vlastnosti, které dopomohly úspěšným lidem k jejich úspěchu. Jsou to komunikativnost (29 %), ochota se neustále vzdělávat (29 %), píle (27 %), zapálení (26 %) a schopnost mít vizi (23 %). Tyto vlastnosti často klasická škola nerozvíjí, někdy jde i proti nim. Společnost Scio proto připravila vzdělávací program, který učí děti učit se, oceňuje jejich úsilí a snahu a podporuje zapálení a zájem o svět. Odpolední ScioŠkola nabízí dětem možnost rozvíjet se při společné práci na projektech.

Nechte děti číst, co je baví

26. 02. 2016
Článek v Lidových novinách „Vinnetoua nahradil Poseroutka. Vyrůstá první generace dětí, která čte jiné knihy“, dle kterého si učitelé češtiny stěžují, že děti málo čtou, musel nadzvednout každého, kdo nezamrzl v minulém, či dokonce v 19. století. A ohrazují se i mnozí učitelé češtiny. „V naší škole na rozvoji čtenářské gramotnosti dlouhodobě intenzivně pracujeme. Ale po nákupu současné dětské literatury v rámci čtenářských dílen mohu potvrdit, že jsou děti více motivované, čtení je baví a na hodiny se těší,“ říká Mgr. Iveta Vostrá z 2. základní školy Rakovník.

Nejlepší slovenští studenti utíkají do ČR

22. 02. 2016
Vzdělávací společnost Scio realizovala v říjnu a listopadu 2015 plošné testování obecných studijních předpokladů na slovenských středních školách. Součástí testování, jehož se zúčastnilo celkem 5476 studentů, byl i dotazník. Ten mimo jiné zjišťoval, zda studenti chtějí na VŠ na Slovensko nebo do České republiky a z jakých důvodů.

Komplet na rozvoj emoční inteligence se osvědčil, vychází pokračování

12. 11. 2015
Společnost Scio vydala volné pokračování kompletu Emušáci na rozvíjení emoční inteligence dětí Ferda v tom zase lítá. Podnětem k vytvoření pokračování byl úspěch loni vydané sady, kterou ke vzdělávání dětí v oblasti emocí využívají a doporučují nejen rodiče, ale také učitelé a psychologové.

Podle uchazečů jsou nejlukrativnější právnické obory

29. 09. 2015
Podle dotazníkového šetření společnosti Scio očekávají nejvyšší mzdy uchazeči o studium na VŠ v právnických oborech, nejvyšší šanci na uplatnění v medicínských oborech. Ve školní výuce by ocenili rozvoj silných stránek. Tři čtvrtiny z nich plánují dlouhodobě vycestovat, více než polovina si plánuje vzít hypotéku.

Existuje škola bez vysvědčení, učitelů a tříd? Ano! A od září do ní nastoupí první žáci. Více

29. 06. 2015
Více než sto dětí z Prahy a okolí letos obdrží své poslední „klasické“ vysvědčení. V září totiž nastoupí do ScioŠkoly, kde známky nejsou, místo učitelů mají průvodce a místo tříd společné „koleje“. Dětem se tak otevírá zcela nový svět výuky založený na rozvíjení dovedností, svobodě a chuti k učení, samostatnosti a odpovědnosti. V

Vyhlášení počítačové vzdělávací hry roku 2014

06. 03. 2015
Společnost Scio vyhlásila 1. března vzdělávací hrou roku 2014 videohru Valiant Hearts: The Great War. Mezi nominovanými byly mimo jiné např. hry MouseCraft nebo The Talos Principle. Do hlasování se zapojili dětští a vývojoví psychologové, pedagogové a odborníci na počítačové hry z webu JakouHru.cz, který hodnotí hry z hlediska vzdělávacího potenciálu.

U ranní kávy se debatovalo, zda mají rodiče hlídat děti při práci s počítačem

27. 01. 2015
Káva, kobliha a diskuse. To jsou pravidelná setkávání s názvem Káva a vzdělávání pořádané společností Scio v Karlíně. Tentokrát se věnovalo dětem - jejich vztahu k technologiím a postoji rodičů. Nejdiskutovanější se stala otázka, zda má být rodič hlídačem, či průvodcem dítěte světem technologií a vzdělávání.

Nejlepší slovenští maturanti se chystají studovat v ČR

27. 01. 2015
Počet zahraničních studentů na vysokých školách v ČR stále roste, největší část tvoří uchazeči ze Slovenska. Přichází hlavně za studiem IT, lékařských oborů a ekonomie. Očekávají vyšší kvalitu výuky a uplatnění po studiu. Nejvíce jich je v Brně, Praze a Olomouci.

Otazníky nad státnímu přijímacími zkouškami na SŠ

27. 01. 2015
Ministr Chládek na pondělní tiskové konferenci oznámil, že jednotné přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia budou od roku 2016 povinné. Kolem celého plánu se ale vznáší řada otazníků, na které p. Chládek nechce nebo nemůže odpovědět. Hrozí tak, že jednotné přijímací zkoušky skončí ještě ve větších problémech, než jaké přinesla státní maturita.

Neznámkujeme, ale hodnotíme

27. 01. 2015
Společnost Scio v rámci projektu ESF připravila pro školy komplexní hodnoticí nástroj, který mapuje vzdělávací cestu každého jednotlivého žáka. Svůj pokrok mohou žáci, jejich učitelé i rodiče sledovat na mapách učebního pokroku (MUP) v těchto šesti předmětových oblastech: matematická, čtenářská a přírodovědná gramotnost, český a anglický jazyk, společenské vědy.

Českými školami zní angličtina

27. 01. 2015
Od začátku listopadu budou v převážně menších a malotřídních českých školách působit tzv. školní asistenti, kteří do nich míří s jasným cílem: zvýšit jazykovou vybavenost. V rámci projektu Ianua Linguarum Reserata (zkráceně Janička) byli vybráni Britskou radou z uchazečů z celé Evropské unie. Pro školy představují velký přínos pro rozvoj angličtiny v jejich každodenní činnosti, který by si ze svých omezených prostředků nemohly dovolit. Školní asistenti jsou od 22. října zaměstnanci Britské rady. Projekt nezatěžuje školy administrativní či finanční zátěží a tím pádem mohou potenciál školních asistentů využít naplno. Mgr. Lenka Proschková, ředitelka do projektu zapojené základní školy v Čechticích, k tomu říká: „O rodilého mluvčího usilujeme již 10 let a asistent se prostě nenašel.“

Aj štvorkár sa môže uplatniť na vysokej škole, dôkazom sú výsledky testu študijných predpokladov

10. 12. 2014
Známky v škole vypovedajú o reálnych kvalitách žiakov len málo, pretože ich ovplyvňuje množstvo subjektívnych aspektov. Testovanie študijných predpokladov podáva oveľa objektívnejšie obraz o skutočných schopnostiach budúcich vysokoškolákov. Vyskúšali si ho aj slovenskí stredoškoláci. Ako dopadli?

Známky jsou zatíženy měřítkem učitele, OSP nespravedlnost srovnává

02. 11. 2013
Ačkoliv přijímací zkoušky na střední školy proběhly bezmála před půlrokem, teprve na začátku září, s nástupem žáků do škol, bylo možné přijímací řízení definitivně uzavřít. Díky dodatečným informacím o ZŠ, z nichž uchazeči pocházeli, a o SŠ, kam byli přijati a kam nakonec nastoupili, přichází společnost Scio se zjištěními, která mají širší platnost a v mnoha případech narušují obecné představy o přechodu mezi základní a střední školou.

Oeconomica je hra(čka)

16. 10. 2013
Vzájemná spolupráce společnosti Scio, vývojářům her z Loris Games a prestižního Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy dala vzniknout unikátní deskové hře Oeconomica. Trh vytváří herní prostředí a základní ekonomické principy tvoří zároveň principy hry, což vede k jejich pochopení. Oeconomica je určena všem od 12 let nahoru, školám i rodinám. Má za cíl podporovat ekonomickou gramotnost i chuť k vlastnímu podnikání.

Známky jsou zatíženy měřítkem učitele, OSP nespravedlnost srovnává

15. 10. 2013
Ačkoliv přijímací zkoušky na střední školy proběhly bezmála před půlrokem, teprve na začátku září, s nástupem žáků do škol, bylo možné přijímací řízení definitivně uzavřít. Díky dodatečným informacím o ZŠ, z nichž uchazeči pocházeli, a o SŠ, kam byli přijati a kam nakonec nastoupili, přichází společnost Scio se zjištěními, která mají širší platnost a v mnoha případech narušují obecné představy o přechodu mezi základní a střední školou.

Webový portál pomůže rozvoji měkkých dovedností u dětí

09. 10. 2013
Webový portál DRUHÁ NOHA vytvořila společnost Scio především proto, aby upozornila na opomíjenou oblast měkkých dovedností a na jejich důležitost pro život. Jedná se hlavně o dovednosti, díky kterým si děti dokážou poradit v problémových situacích, dovedou spolupracovat a pracovat s pocity svými i druhých lidí. Tyto dovednosti se dají rozvíjet stejně dobře jako jakékoliv jiné a navíc jejich trénink může být pro děti zábavou, když se ví, jak na to.